Yıllar Sonra Gelen Suyu Kapı Kapı Gezerek Duyurdu

MUSKİ Genel Müdürlüğü’nün çalışmaları sonucunda yıllar sonra mahalleleri suya kavuşan Sarıkaya Mahallesi Muhtarı Erkan Kocabaş, suyun mahalleye verilme anını cep telefonuyla görüntülemesinin ardından, mahalle sakinlerini tek tek dolaşarak müjdeli haberi verdi. 


Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü, yaklaşık bin 100 kişilik nüfusa sahip olan Milas ilçesinin Sarıkaya ve Ketendere Mahallelerindeki 3 Milyon TL yatırımla içme suyu hat yapımını tamamladı.  

Büyükşehir statüsü ile birlikte köyden mahalleye dönüşen Sarıkaya ve Ketendere mahalleleri, MUSKİ Genel Müdürlüğü’nün 20 bin metrelik içme suyu hattının yapımı sonrası suya kavuştu. Yıllar sonra mahallesi suya kavuşan Sarıkaya Mahalle Muhtarı Erkan Kocabaş, suyun gelişini cep telefonuyla görüntüledikten sonra mahalle sakinlerine tek tek giderek duyurdu.

“BÜYÜKŞEHİR BÜYÜK HİZMETLER VERİYOR”

Müjdeli haberi ilk alan Sarıkaya Mahallesi sakini Ahmet Zeybekoğlu, yıllardır çeşmelerinden suyun akmadığını, son yıllarda ise haftada 1 veya 2 defa suyun geldiğini söyledi. Zeybekoğlu, mahallelerinin çok kayalık bir yapıya sahip olduğunu ve yapılan çalışmaların kolay olmadığını vurgulayarak şunları söyledi: “Burada 1960 yılında köy çeşmesi kuruldu. O çeşmenin başında 20-30 kadın su almak için sıraya geçerek beklerdi. Çok eskiden ise derelerden suyu sırtımızda ve hayvanlarla çekerdik. Artık bu sıkıntılarımız sona erdi. Ayrıca Büyükşehir Belediyesinin su hizmetlerinin yanında diğer hizmetlerinden de çok fayda görüyoruz. Özellikle Sağlık biriminin çalışmaları çok başarılı. Evde bakım hizmetleri sayesinde herhangi bir rahatsızlığımız olduğunda evimize gelip bizi tedavi ediyorlar. Hastaneye kadar gitmeye gerek kalmıyor. Ayrıca saç ve sakal tıraşlarımızı da yapıyorlar. Büyükşehir halkımıza büyük hizmetler veriyor”

“SU İÇİN 1 KİLOMETRE YOL GİTMEYECEĞİZ”

Diğer mahalle sakinlerinden Ayten Zeybekoğlu ise, artık su almak için 1 kilometre yol gitmek zorunda olmadıklarını belirterek, “Eskiden 1 kilometre uzağa giderek evimize su getiriyorduk. Çamaşırlarımızı ve bulaşıklarımızı derede yıkamak zorunda kalıyorduk. Çok büyük sıkıntılar çektik. MUSKİ Genel Müdürlüğü’nün çalışmaları sayesinde bu sıkıntımız ortadan kalktı. Artık çeşmelerimizden su akıyor. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

 “ALLAH BU DUYGUYU HERKESE YAŞATSIN”

Mahallelerinin uzun yıllardır su sıkıntısı çektiğini vurgulayan Sarıkaya Mahalle Muhtarı Erkan Kocabaş, “2 mahallemizde kayalık olmasına rağmen kısa bir sürede içme suyu hat yapım çalışmaları tamamlandı. Uzun yıllar sonra suyumuzun aktığını görmek gerçekten çok güzel bir duygu. Çalışmalarımız hijyenik bir şekilde tamamlandı. Daha önce günlük 1 saat gibi kısa bir süre su alabiliyorduk. Artık devamlı su almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Mahalle halkımız gerçekten çok mutlu. Biz çok su sıkıntısı çektik ama gelecek nesillerimiz artık su sıkıntısı çekmeyecek. Başta Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Osman Gürün olmak üzere, MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler” diyerek sözlerini tamamladı.       

“MUĞLA’MIZDA HİZMETTE SINIR YOK İLKESİYLE ÇALIŞIYORUZ”

İl genelinde suyu hiç olmayan ya da sorunlu olan mahallelerde çalışmalarının aralıksız devam ettiğini söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Milas ilçesinin Sarıkaya ve Ketendere Mahallelerine 3 Milyon TL’lik yatırımla 20 bin metre uzunluğunda içme suyu hattı çalışması yaptıklarını söyledi. Gürün, “Muğlamızda hala içme suyu hiç olmayan yada sorunlu olan mahallelerimiz var. Muğla Büyükşehir Belediyesi olduktan sonra MUSKİ olarak vatandaşlarımızın içme suyuna ulaşabilmesi için çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Milas ilçemizde Sarıkaya ve Kentedere Mahallelerimizin yıllardır çözülemeyen içme suyu sorununu ekiplerimiz kısa sürede 3 Milyon yatırımla 20 bin metrelik içme suyu hattı çekerek çözdü. Muğlamızda hizmette sınır yok ilkesi, Sevgi Hoşgörü ve Güleryüzle hizmet anlayışı ile çalışıyoruz. Milaslı hemşerilerimize hayırlı olsun” dedi.