Turgutlar Mahallesi İçme Suyuna Kavuşuyor

MUSKİ Genel Müdürlüğü, uzun yıllardır içme suyu sıkıntısı çeken Yatağan İlçesi’nin Turgutlar Mahallesi’nde, 1 buçuk kilometre içme suyu hat yapım çalışmalarına devam ederken, mahallede 1 adet sondaj kuyusu ve yeni içme suyu arıtma tesisi imalatı çalışmalarını tamamladı. 


İl genelinde ‘Susuz Hiçbir Mahalle Kalmayacak’ hedefiyle çalışmalarına devam eden Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü, içme suyu sıkıntısı çeken mahallelerin sorunlarına kesin çözüm bulmak için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Son olarak Yatağan ilçesinin Turgutlar Mahallesi’nde, yıllardır yaşanan içme suyu sıkıntısı MUSKİ Genel Müdürlüğü’nün çalışmalarıyla sona eriyor. Ayrıca mahallede içme suyu hat çalışmalarının yanında, 1 adet sondaj kuyusu ve yeni İçme Suyu Arıtma Tesisi imalatı yapıldı.

İçme suyu hat yapım çalışmalarını yerinde takip eden MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen ile birlikte Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz, Turgutlar Mahallesi Muhtarı Şerafettin Karagöz ve mahalle sakinleri de çalışmaları yakından takip etti.

KARAGÖZ: “ARTIK İŞLERİN YAPICISI DEĞİL, DENETLEYİCİSİ OLDUK”

Çalışmaları yakından takip eden Turgutlar Mahallesi muhtarı Şerafettin Karagöz, mahallelerinde su sıkıntısının uzun süredir devam ettiğine dikkat çekti.  Karagöz, “Muhtarlığa başladığım zamandan beri içme suyuyla yakından ilgileniyorum. Muğla’nın Büyükşehir statüsü kazanmasıyla birlikte MUSKİ Genel Müdürlüğü mahallemizin içme suyu sıkıntısını çözmek için proje hazırladı. Sondaj çalışmaları yapıldı ve su bulundu. Şu anda saniyede 5 litre suyumuz var. Bu da mahallemize yetiyor. Üzücü olan durum ise suyumuzda demir oranının yüksek çıkmasıydı. Ancak MUSKİ Genel Müdürlüğü bu duruma da yeni içme suyu arıtma tesisi yaparak çözüm buldu. Büyükşehir yasası çıkmadan önce herhangi bir arızada kendim müdahale ediyordum ve boruları kendim döşüyordum. Artık sadece gelip çalışmaları takip ediyorum. Artık işlerin yapıcısı değil, denetleyicisi olduk. Bu işlere öncülük yapan Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanımız sayın Dr. Osman Gürün’e ve MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen’e teşekkürlerimi sunarım” dedi.

BALCI: “KENDİMİ BİLDİM BİLELİ SU SIKINTIMIZ VARDI”

Mahallelerinin su sıkıntısının daha önceleri hiçbir zaman giderilmediğini vurgulayan Turgutlar Mahallesi sakini İbrahim Balcı, “Evlerimizde su yoktu. Önceden su ihtiyacımızı dağdan bir şekilde su getirerek karşılıyorduk. Taşıma su ile idare ediyorduk. Sonunda MUSKİ olaya el attı ve sıkıntımız çözülüyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi ve MUSKİ Genel Müdürlüğü iyi işler yapıyor. Çalışmalarından mahalle halkı olarak çok memnunuz” dedi.

KOCABIYIK: “1600 METRE YÜKSEKLİKTEN SU GETİRİYORDUK”

1989-1994 yılları arasında muhtarlık yapan Turgutlar Mahallesi sakinlerinden Yusuf Kocabıyık, “Bin 600 metre yükseklikte eskiden kaynak suyumuz vardı. O suyla idare ederdik. Daha sonra o suyumuzda yetersiz gelmeye başladı. Bu nedenle MUSKİ’ye başvurduk. MUSKİ’de gerekli proje çalışmalarının ardından mahallemize yaklaşık 1 buçuk kilometrelik yeni içme suyu hat yapım çalışmalarına başladı. Ayrıca 1 adet sondaj kuyusu ve yeni yapılan içme suyu arıtma tesisi imalatını tamamladılar. Bundan sonra mahalle halkı olarak daha sağlıklı su kullanacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz” diyerek sözlerini tamamladı.